تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1391 | 11:37 ق.ظ | نویسنده : fazel

علامت دلار از کجا آمده است؟
اگر برای شما این سوال پیش آمده که علامت دلار $ از کجا آمده، باید بدانید که تنها نیستید. کسی واقعاً نمی داند و همچنین در طول سالیان فرضیه های زیادی برای آن مطرح شده است...

اگر برای شما این سوال پیش آمده که علامت دلار $ از کجا آمده، باید بدانید که تنها نیستید. کسی واقعاً نمی داند و همچنین در طول سالیان فرضیه های زیادی برای آن مطرح شده است. قابل قبولترین فرضیه در این مورد متعلق است به دفتر چاپ و نشر اسکناس و پزوی اسپانیا برمی گردد که به عنوان واحد پولی آمریکای مستعمراتی در اواخر سالهای 1700 میلادی مورد استفاده بوده است.
دست نوشته های خطی در آن زمان نشان می دهد که پزو (پزو د اوکو ریلز peso de ocho reales یا یک قطعه هشت در آمریکا) به شکل اختصاری پی اس PS درآمده است.

این باور وجود دارد که با گذشت زمان این اختصار گاهاً طوری نوشته می شد که حرف اس بالای پی قرار میگ رفت که تقریباً شکلی مانند $ ایجاد می کرد. نخستین $ چاپی بعد از سال 1800 ظاهر شد و به شکل گسترده ای پس از صدور نخستین دلار کاغذی ایالات متحده در سال 1875 مورد استفاده قرار گرفت.
با اینکه فرضیه پی اس بسیار پذیرفته شده، اما تفسیرهای بسیار دیگری در طول زمان برای توضیح چگونگی بوجود آمدن علامت حاضر بوجود آمده است.
یکی از عامه پسندترین این نظریه ها، نظریه فیلسوف نویسنده و طرفدار آزادی های فردی این رند (Ayn Rand) است که رمان بی اعتناعی به اطلس(شخصیت افسانه ای) (Atlas Shrugged) او در سال 1957 حاوی فصلی در مورد علامت دلار است که آن را نه تنها جز واحد پولی آمریکا می داند بلکه جز آزادی اقتصادی مملکت معرفی میکند.

طبق گفته رند علامت دلار (با 2 ممیز به جای یکی) از دو حرف اول ایالات متحده آمده یو اس US. یک یوی بزرگ روی اس بزرگ گذاشته شده منهای قسمت پائین یو.
هیچ مدرکی برای تائید این تئوری وجود ندارد ولی به هرحال آنچه مشخص است این است که علامت دلار قبل از آنکه ایالات متحده تشکیل شود مورد استفاده بوده است.طبقه بندی: جالب و دانستنی،
برچسب ها: علامت دلار از کجا آمده است؟، سایت تفریحی و سرگرمی 2013، بهترین سایت تفریحی، اخبار روز 2012، مطالب خواندنی جدید، سایت تفریحی، site sargarmi 2013 new، علامت دلار $، پزو د اوکو ریلز، peso de ocho reales،

  • خرید اینترنتی | ماه موزیک | ترفند سرگرمی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات